Venta – upe, kas vilina makšķerniekus katrā gadalaikā. Ziemā, te krastos takas brien lašu un taimiņu copētāji, uz ledus Ventspilī sasēduši stinšu ķērāji. Pavasarī upes krastos sasēdīs vimbu copes fani. Vasarā var nolaisties pa upi ar laivu, vienlaikus baudot ainavas un pakacinot sapalus. Bet drēgnais rudens laiks, kad saimnieks suni nedzen laukā, pievilinās Ventai vēdzeļu makšķerniekus. Ventas posmā no Kuldīgas ķieģeļu tilta līdz Abavas ietekai tiek īstenota licencētā makšķerēšana. Tas nozīmē, ka makšķerējot šai upes posmā papildus makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību kartei tev nepieciešama licence.
Venta savus līkločus met 346 km garumā, upes baseina platība — 11 811,1 km². Latvijas teritorijā lielākās pilsētas Ventas krastos ir Kuldīga un Ventspils. Lielākā pieteka — Abava. Uz Ventas atrodas platākais dabīgais ūdenskritums Eiropā - Ventas rumba.
Makšķerniekiem jārēķinās, ka upes krasti pārsvarā aizauguši, peldvietu nav daudz. No Šķēveļa līdz Kuldīgai krastos ir dolomīta atsegumi (Gobdziņu klintis, Ātraiskalns, Straujaiskalns), upē krāčaini posmi (Griezes, Nīgrandes, Gobdziņu, Varkaļu, Elles, Skrundas krāce, Briežu brasls, Griķu brasls, Rimzātu brasls, Rumbiņas krāce un Zeļģu krāce) mainās ar mierīgiem un dziļiem posmiem. Lejpus Kuldīgas, Piejūras zemienē Venta ir līkumaina, tās tecējums mierīgs, krasti lēzeni. Savā salīdzinoši īsajā braucienā pārliecinājos, ka upe plūst cauri mežainiem apvidiem, tāpēc piekļuve upes ūdeņiem reizēm var būt izaicinājums. [1]
Zivju resursi
Publiski pieejamā informācija liecina, ka Ventā pārsvarā sastopami ālanti, asari, alates, karpas, karūsas, līdakas, plauži, sapali un zandarti. Latvijas zivsaimniecības gadagrāmatā par 2020. gadu norādīts, ka laika periodā no 2017. līdz 2019. gadam Ventā dažādos upes posmos notikusi zivju mazuļu ielaišana krājumu ataudzēšanai. Upes zivju resursi pamatā tiek papildināti ar lašu un taimiņu smoltiem viengadniekiem vai vienvasaras lašiem un taimiņiem. Bet tiek domāts arī par nēģu, zušu un vēdzeļu resursa atjaunošanu. 2019.gadā Ventā dažādos posmos ielaisti 63.6 tūkstoši lašu smolti viengadnieki un 47.8 taimiņu smolti viengadnieki.
Īpaši aizsargājamas dabas teritorijas
Ventas ieleja no Kuldīgas līdz Abavas ietekai un Ventas un Šķērveļa ielejas posms ir īpaši aizsargājamas dabas teritorijas. Dabas liegums “Ventas ieleja” stiepjas augšpus un lejpus Kuldīgas pilsētai. Tajā ietilpst arī plaši zināmi tūrisma objekti – Ventas rumba, Kuldīgas ķieģeļu tilts. Dabas liegums "Ventas un Šķerveļa ieleja" atrodas Skrundas un Saldus novadā. Kas jāatceras un jāievēro šajās teritorijās? Dabas lieguma teritorijā aizliegts:
- kurināt ugunskurus ārpus speciāli ierīkotām vietām, kuras nodrošina uguns tālāku neizplatīšanos,
- pārvietoties pa ūdenstecēm (upēm) un ūdenstilpēm (ezeri) ar kuģošanas līdzekļiem un citiem peldošiem līdzekļiem, kuru mehāniskā dzinēja vai motora jauda pārsniedz 3,7 kW, un ūdens motocikliem, izņemot valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un pilnvaroto personu pārvietošanos, pildot dienesta pienākumus;
- pārvietoties ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem (tai skaitā automašīnām, traktortehniku, motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, mopēdiem, velosipēdiem, dzīvnieku pajūgiem) ārpus ceļiem un dabiskām brauktuvēm mežā;
- piesārņot un piegružot vidi ar atkritumiem;
Kas jāzina makšķerniekam par copi Ventā?

Ministru kabineta 22.12.2015. noteikumos Nr. 800 “Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi” (Makšķerēšanas noteikumi) noteiktas vairākas papildu prasības, kas jāievēro tiem, kuri vēlas makšķerēt Ventā:
- Ventā nav atļautas zemūdens medības.
- visu gadu aizliegta jebkuru zivju ieguve jūras piekrastes ūdeņos Ventas grīvas rajonā – 2000 metru rādiusā no ietekas (izņemot makšķerēšanu no jūras krasta tālāk par 100 metriem no ietekas).
- no 1. oktobra līdz 31. decembrim spēkā makšķerēšanas aizliegums Ventas posmā no tilta pie Zlēkām augšup pret straumi līdz Latvijas–Lietuvas robežai, šis aizliegums neattiecas uz makšķerēšanu ar dabisko ēsmu.
- Ventas posmā no Ventas rumbas Kuldīgā 500 metru posmā lejup pa straumi un 200 metru posmā augšup pret straumi aizliegta makšķerēšana, to nosaka Kuldīgas novada pašvaldības saistošie noteikumi. (skat. attēlu)
Ventā ir spēkā likumdošanā noteiktie zivju sugu saudzes periodi un ierobežojumi par paturamo zivju skaitu, izņemot licencētās makšķerēšanas posmu, kur noteikti īpaši nosacījumi. Atgādinu, ka no 1.marta līdz 30.aprīlim stājies spēkā aizliegums jebkura veida makšķerēšanai kanālos un caurtecēs. Ventas upes tiešā tuvumā šie ierobežojumi spēkā Nabas kanālā, kas savieno Lielo Nabas ezeru un Ventu, Mazo Nabas un Lielo Nabas ezeru savienojošā ūdenstecē bez nosaukuma. Tāpat šai periodā Ventā spēkā liegums makšķerēt no laivām un citiem peldošiem transportlīdzekļiem, kā arī prasība makšķerēšanā neizmantot ēsmai zivis.
Licencētā makšķerēšana Ventā
Licencētās makšķerēšanas posms ietver abus Ventas upes krastus Kuldīgas pilsētas teritorijā un sākas no ķieģeļu tilta pār Ventas upi un turpinās lejup pa straumi līdz Abavas upes ietekai Ventā Padures un Rumbas pagastu teritorijās. Licencēto makšķerēšanu organizē Kuldīgas novada pašvaldība, informācija saziņai tālr. 63322469, e-pasts dome@kuldiga.lv. Licencētās makšķerēšanas vietā upes krastā arī izvietotas norādes makšķernieku informēšanai. (skat. attēlu)
Licencētā makšķerēšana Ventas upes posmā notiek divās sezonās:
- ziemas-pavasara sezona (no 01.01. līdz 15.06.);
- vasaras-rudens sezona (no 16.06. līdz 31.12.).

Makšķerēšanai jānotiek saskaņā ar Ministru kabineta 22.12.2015. noteikumiem Nr. 800 “Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi” un Kuldīgas novada domes 2022. gada 24. februāra saistošajiem noteikumiem Nr. KNP/2022/7 “Nolikums par licencēto makšķerēšanu Ventas upē Kuldīgas novada administratīvajā teritorijā 2022. – 2026.gadā " ar šādiem papildus ierobežojumiem:
- Ziemas-pavasara sezonā vai vasaras-rudens sezonā, iegādājoties vienas dienas licenci, vai attiecīgās
sezonas licenci, vai arī noteiktajā kārtībā saņemot gada bezmaksas licenci, atļauts makšķerēt visu
sugu zivis, kas norādītas MK noteikumos Nr. 800, izņemot taimiņu un lasi, ievērojot, ka vienā makšķerēšanas dienā
lomā drīkst paturēt ne vairāk kā septiņas gab. vimbas, kuru garums nav mazāks par 30 cm, bet citas zivis atbilstoši
MK noteikumiem Nr. 800.
- Taimiņa vienas dienas licence ziemas-pavasara sezonā dod tiesības tās īpašniekam lomā paturēt vienu
taimiņu (maksimālais izmērs līdz 70 cm) tikai licencē norādītajā dienā.
- Taimiņu makšķerēšana Ventas upes posmā atļauta tikai ziemas-pavasara sezonas (no 1. janvāra līdz 15.
jūnijam) gaišajā diennakts laikā, kā arī taimiņu makšķerēšanai drīkst izmantot tikai vienu makšķerēšanas rīku -
spiningu, kas aprīkots ar vienu metāla mānekli ar vienu āķi vai vobleru ar ne vairāk kā diviem āķiem, vai
mušiņmakšķeri un lietot tikai mākslīgu ēsmu.
- Aizliegta lašu makšķerēšana. Nejauši noķertie laši nekavējoties dzīvi atlaižami atpakaļ upē. Laša un taimiņa atšķirības pazīmes norādītas MK noteikumu Nr. 800 2. pielikumā.
- Lai samazinātu ietekmi uz zivju resursiem un sakarā ar zivju nārstu, ziemas-pavasara sezonas laikā ir noteikta visu zivju sugu saudzēšanas diena - katras nedēļas otrdiena (izņemot valstī noteiktās svētku dienas), kad ir aizliegts makšķerēt, kā arī atrasties upē vai tiešā tās tuvumā ar zivju ieguves rīkiem.
- Aizliegta spiningošana un mušiņmakšķerēšana laika periodā no 1. oktobra līdz 30. aprīlim, izņemot makšķerēšanu ar taimiņa makšķerēšanas vienas dienas licenci ziemas-pavasara sezonā.
- Makšķerēšana no laivām Ventas upes posmā nav atļauta no 1. oktobra līdz 30. novembrim un no 1. marta līdz 30. aprīlim.
- Vasaras-rudens makšķerēšanas sezonas laikā no 1. oktobra līdz 30. novembrim Ventas upes posmā no ķieģeļu tilta pār Ventas upi līdz Krāčupītes ietekai Ventā upes kreisajā krastā (Lat, lon:56.994, 21.964) un Melnajai Kolkai labajā krastā (Lat, lon:56.982, 21.962), kas attiecīgi norādīts ar speciālām atzīmēm, ir aizliegta visa veida makšķerēšana un atrašanās tiešā upes tuvumā ar makšķerēšanas rīkiem.
- Ventas upes posmā zemūdens medības ir aizliegtas.
Makšķerniekam, kurš nodarbojas ar licencēto makšķerēšanu, ir jābūt klāt dokumentam, kas ļauj identificēt personu un tās vecumu (fotogrāfija, vārds, uzvārds un personas kods), licencei, kā arī attiecīgajā laika periodā derīgai makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību kartei, ja makšķernieks ietilpst to personu skaitā, kurām tādai ir jābūt saskaņā ar Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumiem. Personām ar invaliditāti vecumā no 16 līdz 65 gadiem jābūt klāt invaliditātes apliecībai;
Makšķernieki ir atbildīgi par savu personisko drošību makšķerēšanas laikā.
Lomu uzskaites kārtība
Visiem licenču īpašniekiem, neatkarīgi no tās veida, obligāti jāreģistrē savus lomus, norādot datumu, zivju sugu, loma lielumu (zivju skaitu) un svaru.
? Informācija par gūto lomu jāiesniedz 5 (piecu) dienu laikā pēc licences derīguma termiņa beigām. Lomu pārskats/atskaite iesniedzama arī gadījumos, ja loms nav gūts/nav paturēts vai licence nav izmantota.
? Visu veidu makšķerēšanas licenču īpašnieki, kuri laikā nebūs iesnieguši lomu pārskatu, saņems paziņojumu uz licencē norādīto elektroniskā pasta adresi par nepieciešamību ne vēlāk kā 14 dienu laikā iesniegt loma pārskatu.
? Ja minētajā termiņā lomu pārskats netiks iesniegts, licencētās makšķerēšanas organizētājs par konstatēto pārkāpumu informēs zivju resursu aizsardzības un uzraudzības iestādes;
Neizmantoto vai sakarā ar pārkāpumiem izņemto licenču vērtība makšķerniekam netiek atmaksāta!
Lai vieglāk orientēties Ventas krastos, izmanto mobilās lietotnes “Mana Cope” kartes sadaļu “Kur copēt”, tas palīdzēs vieglāk orientēties un ievērot makšķerēšanas ierobežojumus, lietotnē iezīmētas gan licencētās makšķerēšanas posmi, gan dabas teritorijas, gan sezonālie liegumi.
Dodies copēt? Paķer līdzi “Mana Cope”!
[1] https://www.redzet.eu/photo/venta-upe-U-002-15/view/Venta
Laivu lietošanas apraksts
Dabas liegumā "Ventas un Šķerveļa ieleja" un dabas liegumā "Ventas ieleja" aizliegts pārvietoties ar kuģošanas līdzekļiem un citiem peldošiem līdzekļiem, kuru mehāniskā dzinēja vai motora jauda pārsniedz 3,7 kW, un ūdens motocikliem, izņemot valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un pilnvarotu personu pārvietošanos, pildot dienesta pienākumus