Karpa

 

Karpu dzimtas suga, saldūdeņos dzīvojoša zivs, kura ieklejo arī jūrā pa savienotajām ūdenstecēm. Karpai pie augšlūpas ir 2 pāri taustekļu, ķermenis augsts un mēreni plats, sāniski saplacināts. Mute vērsta uz leju. Zvīņas ļoti lielas, parasti ar tumšāku plankumu. Ķermeņa pamatkrāsa no pelēcīgas līdz zaļgani brūnai, sāni un vēders dzeltenīgi vai dzeltenīgi zaļgani, krūšu vēdera un anālajā spurā parasti manāma sarkanīga nokrāsa. 

Dīķsaimniecībās audzētas (un izkļuvušas savvaļā) var būt arī šķirnes jeb spoguļkarpas, kurām zvīņas ļoti lielas un tikai savrupās rindās uz ķermeņa, vai ādas karpas, kurām zvīņu nav vai tās ir nelielas izklaides savrupas zvīņas. 

No karūsām un sudrabkarūsām viegli atšķirama pēc 2 pāriem taustekļu pie augšlūpas nevis taustekļu nav. Karpas dzīvo saldūdeņos nelielos baros. Uzturas dīķos un ezeros ar stāvošu ūdeni un dūņainu grunti, zivij patīk arī lēni tekošas upes, līči un attekas.

Karpas pārtiek no grunts tuvumā atrodamiem bezmugurkaulniekiem un ūdens augiem. Karpas nārsto vasarā, ikri pielīp pie ūdensaugiem. Ziemā zivs ir mazaktīva, šo sezonu parasti pavada ieplakās, gruntī,  barību neuzņem. Karpas dzīves ilgums sasniedz 15 gadu.